זיכרון דברים לרכישה או מכירת דירה

חברת ניהול נכסים

אנשים רבים חותמים על הסכם זיכרון דברים מבלי לדעת כלל מה משמעותו

זיכרון דברים הינו מסמך אשר רבים נוהגים לחתום עליו בתהליך מכירת או רכישת הדירה, כאשר רוב האנשים אינם מתעמקים במשמעויות המשפטיות של מסמך זה ואינם יודעים מה הן ההשלכות האפשריות של חתימה עליו. בטרם החתימה על זיכרון דברים, חשוב ללמוד את הנושא, ואף מומלץ להתייעץ עם עורך דין מקרקעין בכדי להבטיח הגנה על האינטרסים שלכם.

אז מה חשוב לדעת על זיכרון דברים?

  • מהו זיכרון דברים: זיכרון דברים הינו בעצם מסמך משפטי אשר מפרט את פרטי הדירה והצדדים אשר מעוניינים למכור או לרכוש אותה. על ההסכם מופיעים לרוב פרטים בסיסיים, אולם משמעותיים ביותר, של הדירה, הרוכשים והקונים, כך שלאחר מכן כאשר יושבים לחתום על הסכמים מפורטים וסופיים יותר, יש לקחת בחשבון את כלל הפרטים שהוזכרו בזיכרון דברים, כולל מועדי תשלום, סכום התשלום ועוד.
  • מתי חותמים על הסכם זה: זיכרון דברים הינו הסכם אשר נועד "לעגן" התעניינות בדירה מסוימת, ולהוביל לאחר מכן לרכישה בפועל של הדירה, ולכן הוא נחתם לאחר שמוכר דירה מוצא רוכש פוטנציאלי. רבים מהמוכרים והקונים מעוניינים לעגן את העסקה, ולכן ממהרים לחתום על זיכרון דברים אשר יבטיח את הוצאתה לפועל, אולם הדבר לא תמיד עובד לטובתם.
  • ההסכם מנקודת מבטו של הרוכש: מנקודת מבטו של הרוכש, זיכרון דברים מבטיח כי בסופו של דבר יוכל לרכוש את הדירה שבה התעניין, מבלי הסכנה שמוכר הדירה יחליט למכור אותה לאדם אחר. מצד אחד, יש יתרון משמעותי בדבר, מצד שני, ההסכם מחייב את הוצאת הרכישה לפועל, כאשר הרוכש מחויב לסכומים שצוינו בהסכם, תאריכי התשלום וכן פרטים רבים נוספים אשר לא ניתנים יותר לשינוי.
  • ההסכם מנקודת מבטו של המוכר: גם מנודת מבטו של המוכר ישנם יתרונות וחסרונות להסכם מסוג זה. מצד אחד, ברגע שנחתם זיכרון דברים, המוכר יודע כי יש לו קונה בטוח לדירה, והוא יכול אפילו לדאוג להחתמתו על רכישת הדירה בסכום אותו הוא דורש. מצד שני, ברגע שהסכם מסוג זה נחתם, לא ניתן להציע את הדירה לאדם אחר בכדי להעלות את הערך שלה, כך שהתחרות על הדירה מסתיימת ולעיתים קרובות מפסידים סכומים גבוהים ביותר בשל כך.

לזיכרון דברים ישנו תוקף משפטי מחייב, ולכן חשוב להיזהר בעת החתימה עליו

ניתן לראות כי לזיכרון דברים יתרונות וחסרונות הן מבחינת המוכר והן מבחינת הקונה, ולכן חשוב להיזהר בעת החתימה עליו. זיכרון דברים הינו מסמך הכפוף לדרישה בסעיף 8 לחוק המקרקעין, המחייבת מסמך בכתב כתנאי לכריתת הסכם מחייב במקרקעין, ולכן הוא תקף מבחינה משפטית, כאשר כל אחד משני הצדדים יכול לפנות לבית המשפט בדרישה לחייב את הצד השני להוציא את תוכנו לפועל.

Uncategorized השקעות מחייה בחו"ל נדל"ן
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
כיצד נמנע מפריצות לבית?
ישנם כמה כללים בסיסיים אשר יישומם ימנע בסיכוי גבוה פריצות לבית, לצד כללים נדירים יותר שלא הרבה ידעו...
קרא עוד »
אוג 23, 2016
גוף תאורה צמוד קיר – לאיזה חדר זה המתאים 
אמנות תאורת הפנים היא רבת פנים, וכוללת עיצוב, פונקציונליות ואווירה. בין שלל אפשרויות התאורה, פתרונות...
קרא עוד »
אוק 01, 2023
5 טיפים למיקום מאוורר תקרה
כאשר מתקינים מאוורר בתקרה, חשוב לדעת היכן למקם אותו כדי לקבל ולהפיק ממנו את מלוא הפוטנציאל. יש כמה...
קרא עוד »
אוג 03, 2020