מהו חוק התחדשות עירונית?

ניהול נכסים ירושלים

 

חוק הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, חוקק ב2016 במטרה לארגן בצורה טובה יותר את כל מיזמי ההתחדשות העירונית. החוק נועד לעודד התחדשות עירונית, להגדיל את היקף המיזמים שיוצאים אל הדרך וגם לטפל במיזמים, שנתקעו באמצעם. מאידך, החוק אמור גם לדאוג לצרכי האוכלוסייה שגרה במתחמי המיזמים, או בסביבתם, לשיפור פני העיר ואיכות החיים של התושבים.

הרשות שתוקם, תאגד תחתיה את כל הנושאים הקשורים בהתחדשות עירונית, קידום והאצת מיזמים, על ידי זיהוי בירוקרטיים או אחרים והסרתם. הרשות תקדם את מיגון המבנים מפני פגעי טבע ומלחמה, ותוודא את שיפור תחזוקתם באופן כללי. הרשות תדאג לאיתור אזורים חדשים מתאימים לתכנון התחדשות עירונית.

נלחמים בבירוקרטיה

כפי שנזכר לעיל, אחת ההצדקות החשובות לחוק, היא טיפול בחסמים. אחד החסמים שתקע מיזמים בתחילתם או במהלכם, הוא חוסר בכוח אדם שידחוף את המיזמים קדימה. הרשות שהוקמה, אמורה לשחרר את החסם באמצעות הקמת מנהלות עירוניות, שידחפו את הרשויות המקומיות למיזמי התחדשות עירונית. הרשות גם תקצה משאבים רבים לוועדות תכנון ובניה, כדי לייעל ולשפר את עבודתן.

חוסר בכדאיות כלכלית הוא חסם נוסף, החוק משפר את המצב, על ידי אישור לרשויות המקומיות, שיוכלו מעתה להקצות, ללא צורך במכרז, שטחים שבבעלות המועצה, למיזמים צמודים. כך המועצה יכולה לפתות יזמים להשקיע במיזמים חדשים, על ידי חסכון בעלויות.

החסם שעמו החוק מבקש להתמודד יותר מכל, הוא "החסם האנושי", בעלי זכויות בקרקע שמערימים קשיים או שמסרבים להשתתף במיזמי ההתחדשות. החוק אמור להתמודד עם בעיה זו, על ידי פרסום והסברה שיעזרו לאזרח הקטן להבין טוב יותר את היתרונות שיש במהלך. בנוסף מונה נציג לפניות הציבור, שיעמוד בקשר עם אזרחים במתחמי הפינוי. נציג פניות הציבור, יתפקד כאוזן קשבת לבעיות האזרחים, ויוכל לפתור אותן במקרים רבים, כדי להסיר את החסמים.בית לרכישה

מה השתנה?

עד כה, כדי לעודד מיזמים של תמ"א 38, המדינה העניקה פטור ממס שבח על הדירה החדשה. כידוע שווי הדירה החדשה גבוה משווי הדירה הישנה, לכן הדיירים היו חייבים במס שבח לולא הפטור. עם זאת, הפטור היה קיים רק על הזכויות שהדיירים קיבלו מכוח התמ"א 38, ולא על הזכויות שקיבלו מטעמי תב"ע.

במקרים רבים, יזמי הפרוייקטים השתמשו בפטורים שונים, כדי להפחית או לאפס את מס השבח שיש לשלם. השיטה הרווחת היתה להציג את מיזם התמ"א 38 כעסקת קומבינציה, שמאפשרת פטור ממס שבח, גם על הזכויות התב"עיות, עד סכום של 2 מליון ש"ח. כיום הסכום המדובר כמעט ולא מאפשר את הפטור באיזור המרכז, בשל עליית מחירי הדירות.

במיזמי תמ"א 38/2, בהם הורסים ובונים מחדש, משתמשים לא פעם גם בזכויות התב"עיות, ועל כן החוק החדש מטיב בעיקר עימם. בעקבות החוק החדש, יקבלו הדיירים פטור ממס שבח גם על זכויות תב"עיות, אם ההגדלה בשטח הדירה לא עולה על 25 מ"ר.

שינוי נעשה גם בחיוב המע"מ על מיזמי התחדשות עירונית, החוק מכניס גם את הזכויות התב"עיות במע"מ 0, בניגוד לעבר שהוא חל רק על זכויות התמ"א 38.

Uncategorized השקעות מחייה בחו"ל נדל"ן
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
נכסים בצפון לעומת נכסים במרכז – למה משתלם יותר לחפש נכסים בצפון?
במשך שנים התרגלנו לחשוב שמרכז הארץ הוא מרכז העניינים. מי שלא נמצא במרכז, יתקשה מאוד להתקדם, יתקשה מאוד...
קרא עוד »
אוק 14, 2021
חברת Loan4u – הלוואה חוץ בנקאית
כשאנחנו מעוניינים לקבל הלוואה עסקית או פרטית, עומדות לרשותנו מספר אופציות. אנחנו יכולים...
קרא עוד »
ינו 01, 2020
כמה עולה פרגולות מאלומיניום
עלות ההרכבה וההתקנה של פרגולות מאלומיניום תהיה תלויה במידה רבה בגודל הפרגולה ורמת הגימור, וכמובן שגם...
קרא עוד »
אוק 17, 2021