מתי כדאי לערוך הסכם ממון על נכס?

הסכם ממון על נכס

אין חולק על כך כי נכס, בין אם דירה מגורים ובין אם נכס מסוג אחר, עשוי להיות שווה כסף רב. יש להביא זאת בחשבון כאשר מנהלים משק בית משותף או כאשר בני זוג נישאים.

נסביר מה צריך לדעת על הסכם ממון על נכס , ומדוע הוא הפך לכל כך נחוץ ומקובל.

בית המשפט נוטה לחלק

נכס, דירה מגורים, היא לרוב הרכוש הכי יקר שיש לבני זוג. כאשר בני הזוג רוכשים את הדירה בחלקים שווים, יש היגיון בכך שאם הם יפרדו שווי הדירה יחולק בין שניהם. אולם מה קורה אם אחד מבני הזוג רכש את הדירה או שהדירה התקבלה במתנה מההורים של אחד מבני הזוג? בית המשפט עשוי לצוות על חלוקה משותפת של הדירה. הוא יוכל לעשות כן, רק אם לא נחתם קודם לכן הסכם ממון על נכס . קיומו של הסכם כזה מבהירה לבית המשפט כי הוסכם על חלוקת רכוש אחרת.

הסכם מול כוונת שיתוף

כאשר קיים הסכם ממון על נכס , מכל סוג שהוא, הדבר מעיד על כך שלא הייתה קיימת כוונת שיתוף. הדברים אמורים במציאות שבה בני זוג הגיעו עם רכוש בלתי שוויוני, או שצברו רכוש תוך כדי הנישואין, על בסיס מקורות מלפני החתונה. ברירת המחדל היא כי נכסים וממון יחולקו באופן שווה. זו הדרך הכלכלית שבית המשפט לרוב מעדיף, כאשר אין כל ראייה להחלטה מודעת אחרת. ברגע שחותמים הסכם ממון על דירת מגורים או על כל סוג נכס אחר, מביעים בכך בני הזוג את דעתם, כיצד יחולק הרכוש לאחר גירושין. זו הדרך שבה אפשר לקבוע כי דירה או רכוש אחר שייכים לאחר מבני הזוג ולא לשני. אגב, אפשר לקבוע זאת גם לגבי נכסים שרוכשים לאחר הנישואים. כל עוד הדבר נעשה בהסכמה חופשית, הדבר מותר ואפשרי בהחלט.

Uncategorized השקעות מחייה בחו"ל נדל"ן
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
3 סיבות להתקין בית חכם
התקנה של מערכת בית חכם טומנת בחובה יתרונות רבים שהופכים אותה לכדאית. במאמר נרחיב על 3 סיבות שמהוות את...
קרא עוד »
יונ 20, 2021
מה חשוב לדעת על איטום גגות
למרות שמדינתנו הקטנה נחשבת בעלת אקלים חם במשך רוב השנה, ישנם כמה חודשים קצרים בהם החורף והגשמים...
קרא עוד »
אוג 20, 2019
השקעות נדל"ן באירופה
אין זמן טוב יותר מאשר היום לרכוש נכסים באירופה, במיוחד אם אתם רוצים להשיג עסקה חמה. לכן אם אתם...
קרא עוד »
אוק 07, 2020