מה חשוב לדעת על פרוייקטים של תמ"א 38?

פרויקט של תמ"א 38

פרוייקט תמ"א 38 אמור להיות פרויקט בו כולם מרוויחים. הדיירים נהנים מבניין חזק יותר, מדירות גדולות, מרפסות, מעלית וחניות ובכך הגדלת ערך הדירה ואיכות חיים טובה יותר. מהצד השני של המתרס הקבלן או היזם נהנים מפרויקט מניב רווח עבורם. אבל כאשר אתם כדיירים נכנסים לתהליך של תמ"א 38 ישנם דברים שעליהם יש לשים את הדגש.

אז מה חשוב לדעת על פרוייקט של תמ"א 38?

  • ההצעה מהיזם – כדי להתחיל בפרויקט בצורה המיטבית ביותר, לכם כדיירים חשוב לבחון טוב את ההצעה מהיזם. יש לבדוק מה ניתן לבנות בבניין ומה מציע היזם ואילו פתרונות הוא מספק לכלל הדיירים. לתהליכים אלה ובכלל לכל תהליך תמ"א 38, חשוב לגייס עורך דין טוב המתמחה בתחום שיוכל לבצע את כלל הבדיקות הראויות כמו גם אדריכל, ושמאי מקרקעין. לעיתים התנאים שמציעים הקבלן או היזם עלולים להיות פחות מתאימים ממה שאתם כדיירים חשבתם שיוצע לכם, ולכן תצטרכו לצאת לתהליך של מסע ומתן על מנת לקבל את המיטב.
  • בדיקות הנדסיות – עוד חשוב שתבצעו בדיקות הנדסיות לבניין. לשם כך חשוב לשכור מהנדס בניין שיבצע בדיקות הנדסיות לבניין, ויבצע בדיקה מקיפה לבניין שתעזור להסיק מסקנות שונות לגביו ובכך לסייע לתהליך חיזוק הבניין בצורה הטובה ביותר.
  • היתר בנייה – בדקו בנוסף את היתר הבנייה של הבניין. חשוב להבין מהו שטחו של הבניין, כמה דירות אפשר לבנות בכל הבניין ומהו גודלו בסך הכל של הבניין. בכך לקבלן או ליזם יהיו יותר אופציות לפתרונות יצירתיים בבנייה.
  • הסכמת הדיירים – כדי להוציא פרויקט תמ"א 38 לפועל, חשוב לקבל הסכמה של 66 אחוז מדיירי הבניין. לכן חשוב לבצע ישיבות דיירים ולמנות נציג דיירים שיתנהל בכל התהליך הזה מול ה גורמים השונים. בנוסף אם ישנן שתי כניסות לבניין תצטרכו לקבל את הסכמת הדיירים שגרים בבניין הסמוך.
  • רישום הבניין – בצעו בדיקות משפטיות ובדקו בלשכת רישום המקרקעין כי אין בעיות שעלולות לעקב את קבלת היתרי הבנייה. אם שכרתם עורך דין המתמחה בתחום, הוא יוכל לבצע עבורכם את כלל הבדיקות המקיפות שכוללת את בדיקת בעלות הנכס, שיוך השטחים לדיירים וכדומה.

לאחר שבדקתם את כלל הבדיקות האפשריות והפרויקט אושר על ידי הרשויות, יתבצע פינוי של הדיירים שימשך 3 חודשים ולאחר מכן בנייה ושיפוץ הבניין שימשך במשך שנתיים בממוצע.

Uncategorized השקעות מחייה בחו"ל נדל"ן
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
דק למרפסת
בשוק הישראלי ישנם היום הרבה אפשרויות ייחודיות של דק למרפסת. הדקים הינם סוג של חיפוי נאה ונעים מאוד...
קרא עוד »
אפר 25, 2016
הדברת פשפש המיטה
אין ספק כי הדברת פשפש המיטה נחשבת לאחת מסוגי ההדברות המסובכות והמורכבות ביותר. לעומת הדברה של נמלים...
קרא עוד »
יול 05, 2021
איך מתבצע שיקום בטון ומה חשיבותו?
פעולה של שיקום בטון יכולה להתבצע במצבים שונים, לדוגמא, אם הבטון ניזוק בשל הצפה, אם מופיעים סדקים בשל...
קרא עוד »
אפר 01, 2021