השקעה במבנה תעשיה לעומת השקעה בנדל"ן למגורים

השקעה במבנה תעשיה לעומת בנדל"ן למגורים (אילוסטרציה)

אם בעבר שוק הנדל"ן להשקעה חולק קטגורית כך שמשקיעים פרטיים רכשו רק דירות ונכסים למגורים ומשקיעים מוסדיים וגדולים הם אלו המשקיעים בנדל"ן מניב. אך כיום, עקב כמה תהליכים והתפתחויות בשוק, המציאות שונה ומשתנה. כיום גם משקיעים פרטיים נכנסים להשקעות  נדל"ן מניב בכמה דרכים פוטנציאליות. אז אם אתם משקיעי נדל"ן פעילים או חולמים להיות כאלו ורוצים לדעת עוד לגבי רכישת מבני תעשיה ונכסים מניבים אחרים – המשיכו לקרוא ומיד תדעו יותר.

מה זה נדל"ן מניב?

ראשית נסביר בקצרה את מהותו לש תחום הנדל"ן המניב. הכוונה כאן היא לנכסים המניבים לבעלים הכנסה שוטפת וקבועה, כאשר הדגש המקצועי בתעשייה הוא על נכסים שאינם למגורים. גם דירה מושכרת מניבה לבעליה הכנסה חודשית קבועה בדמות דמי השכירות, אך זוהי השקעה בנדל"ן למגורים ולא נדל"ן מניב פר אקסלנס. נכסים מניבים כוללים למשל:

  • מבני תעשיה ואחסנה מכל הסוגים – מבנים המשמשים למפעלים, מחסנים, מרכזים לוגיסטיים וכיוצא באלו.
  • מבני מסחר ומבני קניות – קניונים, חנויות, מרכזיו קניות פתוחים וכן הלאה.
  • מבני משרדים – משרד בודד או בניין משרדים גדול עם כמה שוכרים.
  • מבנים חקלאיים – המושכרים לחקלאים למטרות שונות כמו בית אריזה, תפעול, אחסון וכו'.

אפשרויות השקעה

בהשקעות נדל"ן למגורים המודל הוא די אחיד וקבוע מבחינת המשקיע הפרטי – משיגים הון עצמי, בוחרים נכס פרטי למגורים, מקבלים משכנתא, רוכשים את הנכס, משכירים אותו ומרוויחים תשואה חודשית. מודל זה מאפשר הכנסה חודשית שוטפת וגם בסופו של דבר רווח הון מעליית ערך הנכס. כאשר מדובר על להיות בעלים של מבנה תעשיה ועל השקעה בנדל"ן מניב, אפשרויות ההשקעה כוללות עוד כמה אפיקים רלבנטיים:

  • השקעה ישירה ופרטית: זהו מודל פחות שכיח, בגלל העלויות הגבוהות המתלוות פעמים רבות לרכישת מבני תעשיה ונדל"ן מניב. משקיע פרטי רוכש ישירות נכס מסחרי כלשהו ומשכיר אותו. בדומה למודל של רכישת דירה להשקעה רק שבמקום דירה רוכשים נכס מסחרי מניב כלשהו.
  • השקעה בקרן ריט / REIT: קרנות ריט הן קרנות השקעה ציבוריות (נסחרות בבורסה), המשקיע רוכש יחידות השתתפות בקרן ובכך הופך למשקיע בשוק הנדל"ן המניב. קרנות אלו מתמחות ברכישת נכסי נדל"ן מניב והשכרתם לצורך השגת הכנסה שוטפת ותשואה מרשימה. באופן כללי, כ-90% מהכנסות קרן ריט מחולקות למשקיעים, כך שהכסף אכן חוזר למשקיע הפרטי והמודל מציע פוטנציאל נדל"ן מהותי, כולל לעומת השקעה מנייתית בחברת נדל"ן.
  • קרנות השקעה משותפות: משקיעים פרטיים יכולים דה פקטו להיות בעלים של מבנה תעשיה או נכס מניב אחר דרך השקעה בקרנות השקעה משותפות. כל משקיע שם סכום מסוים בקרן וזו משקיעה בנדל"ן בישראל ובעולם. המשקיע מקבל את חלקו היחסי בהשקעה בסיום הקרן או באופן שוטף משכירות, תלוי במודל הפעולה.
  • השקעה במניות חברות נדל"ן מניב: אפשרות נוספת של השקעה במבני תעשיה ומסחר היא לרכוש מניות של חברות נדל"ן ציבוריות העוסקות בתחום הנדל"ן המניב. זו חשיפה עקיפה לתחום, היא נזילה הרבה יותר והרווח בה קשור ישירות ובלעדית לעלייה במחיר מניית החברה בה משקיעים.

Save

Uncategorized השקעות מחייה בחו"ל נדל"ן
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
כמה עולה כורסא נפתחת למיטה איכותית?
יש מקומות רבים אשר בהם אין לנו מספיק מרחב כדי להעמיד מיטה וגם כורסה אך אנחנו כן זקוקים לשני...
קרא עוד »
מרץ 01, 2022
מה חשוב לדעת על איטום גגות
למרות שמדינתנו הקטנה נחשבת בעלת אקלים חם במשך רוב השנה, ישנם כמה חודשים קצרים בהם החורף והגשמים...
קרא עוד »
אוג 20, 2019
היתר בניה
במידה ואתם רוצים להרחיב את ביתכם, להוסיף מרפסת או חדר נוסף, אתם לבטח יודעים כי אתם זקוקים להיתר בנייה....
קרא עוד »
מאי 09, 2021