הסכם ממון על דירה – מהי חלוקה הוגנת?

הסכם ממון על דירה - מהי חלוקה הוגנת?

הסכם ממון הוא צעד חשוב אשר בני זוג רבים בוחרים לעשות אותו טרם יציאתם לדרך חיים משותפת. זוגות אשר לא עשו הסכם ממון לפני הנישואין בוחרים לעיתים לעשות זאת לאחר הנישואין. המטרה היא להגיע להסכמות בעניין הרכוש המשותף והממון שיש לבני הזוג. אחת הנקודות החשובות בעניין היא הדירה שיש לבני הזוג. שכן דירה היא נכס בעל ערך רב שיש לתת את הדעת על חלוקה הוגנת.

על הדירה ועל ההסכם

כאשר יש לבני זוג דירה משותפת יש להתייחס אליה בהסכם הממון. הדירה היא למעשה נכס בעל ערך כספי גבוה מאוד אשר אמור להיות נחלתם של שני בני הזוג. אבל יש להבין כי החלוקה ההוגנת אינה נוסחה אחידה שתחזור על עצמה בכל מקרה. וזאת מכיוון שהדבר תלוי גם בשלב הרכישה של הבית וכן בהשקעה של כל אחד מבני הזוג. נניח שמדובר על זוג שרכש את הדירה לאחר הנישואין, והם עמלו שווה בשווה על הממון ועל הכנסות כדי לכסות את העלויות. במקרה כזה מסתבר כי לשני בני הזוג יש זכויות שוות בנכס. אבל במקרה אחר, בו בני זוג נישאו לאחר שלאחד מהם היה נכס רשום על שמו, והוא היחיד אשר השקיע כסף בגין הרכישה, הרי לבן הזוג השני אין חלק משמעותי בדירה, כיוון שהוא לא עשה עבור הדירה מאומה.

מהי הגינות?

חלוקה הוגנת חותרת תמיד להגיע לנקודה בה שני בני הזוג מקבלים את החלק המגיע להם. ואין צד מרוויח וצד שיוצא נפסד. אין בן זוג שיוצא בתחושה שהוא מקופח ומאבד ממון בגין הגירושין. כאשר עורכים הסכם ממון חותרים להגיע לקו המדויק של ההגינות אשר תגן על הרכוש של כל אחד מבני הזוג תוך שמירה על האינטרסים של כל אחד מבין השניים.

הסכם ממון הוגן אצל עורך דין

עריכת הסכם ממון על דירה בצורה הוגנת ונכונה תיערך מול עורך דין. וזאת כדי להבטיח כי ההסכם נכתב בצורה מפורטת שלוקחת בחשבון את כל הרכוש המשותף תוך שמירה על הגינות.

Uncategorized השקעות מחייה בחו"ל נדל"ן
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
אילו נזקי מים קיימים ולמי ניתן לפנות בנידון?
נזקי מים יכולים להוביל להוצאה גדולה מאוד בדירה או בית משותף ולכן חשוב לוודא שרוכשים ביטוח המכסה...
קרא עוד »
אוג 20, 2021
קניית דירה ממחיר למשתכן – הצעדים הראשונים החשובים ביותר
מחיר למשתכן הוא פרויקט של משרד הבניה והשיכון שנועד להקל על רוכשי דירה ראשונה בקניית נכס. מדובר על...
קרא עוד »
אוק 02, 2021
איך לעבור דירה בשלום? 10 טיפים שיקלו על התהליך
מעבר דירה הוא תמיד תהליך מורכב ולא קל. בין אם מדובר במעבר של צעירים בפעם הראשונה מבית הוריהם אל דירה...
קרא עוד »
פבר 28, 2018