פינוי שוכר ללא חוזה שכירות

אחד התהליכים המשפטיים הכי מורכבים ושכיחים שיש, מתייחס לקשר שבין משכיר לשוכר. על פניו, זה אמור להיות מאוד פשוט. למשכיר יש נכס, הוא מחליט להשכיר אותו לשוכר שיש לו את היכולות הכלכליות ונראה לו מתאים. שניהם חותמים על חוזה שכירות, וכך במהלך תקופת החוזה, השוכר משלם למשכיר ונהנה משימוש בנכס. 

אך יש מצבים יוצאי דופן, אחד מהם למשל, הוא מצב בו מחליטים להשכיר נכס ללא חוזה. דבר שלא קורה באופן שכיח, אבל בהחלט יכול לקרות. אם המשכיר מחליט לאפשר לשכור להתגורר בנכס מבלי לחתום איתו על חוזה מסיבה כזו או אחרת. במקרה כזה, עולה שאלה, מה קורה כשהוא רוצה לפנות אותו מהנכס. 

בעיקרון צריך לדעת, פינוי שוכר מנכס זה דבר מאוד מורכב. המדינה דואגת להגן על שוכרים ולא מאפשרת כל כך מהר לפנות אותם. בין אם זה בשביל שלא יווצר מצב שלא יהיה לאנשים איפה להתגורר והם יזרקו לרחוב, ובין אם זה בשביל שלא יווצר מצב, שהמשכיר יפעל בשרירות לב ויפנה שוכר ללא סיבה. 

מה עושים כשאין חוזה? 

במקרה שרוצים לפנות שוכר מנכס, צריך להוציא צו פינוי (קראו גם על תביעה לפינוי מושכר). הצו יושג אם יש סיבות טובות לשופט להאמין, שאין ברירה אחרת ואכן יש קייס טוב למשכיר להוציא צו כזה. לא תמיד זה אפשרי. כאמור, המדינה מעדיפה הרבה פעמים לא למהר ולהוציא צווים כאלה, בשביל לא לפגוע בשוכרים שנחשבים חלשים יותר מאשר המשכירים. 

יחד עם זאת, בסופו של דבר, מדובר בנכס ששייך למשכיר ובהחלט ייתכן שזה מקור הפרנסה היחידי שלו. לכן אם יש סיבה טובה, המדינה לא תהסס להוציא צו כזה ואז אפשר לפנות את השוכר תוך מספר ימים, עם התראה מראש. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *